Beta Glukan Nedir? Ne İşe Yarar?

Beta Glukan bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken besin önerilerinin başında yer alır. Beta Glukan, bağışıklık sistemi içerisinde yer alan beyaz kan hücrelerinin harekete geçirilerek sistemin daha sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi güçlü olan bir vücut, dışarıdan gelen tüm virüslere karşı daha dirençli bir yapıya sahip olacağı için hastalıkların daha kolay atlatılması da bu sayede mümkün olur. Aynı zamanda vücut içerisinde üretile zararlı bakterilere karşı da vücudun güçlü bir yapıya sahip olması, bağışıklık sisteminin direnci ile ilgilidir.

Ekmek mayası gibi doğal bir yapıdan üretilmekte olan Beta Glukan, yapısı itibariyle lifli bir besin kaynağıdır. Bu nedenle yalnızca bağışıklık sistemi üzerinde değil aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde de etkili olduğu bilinir.

Beta Glukan özellikle güçlü bir lif kaynağı olması nedeniyle günlük yaşamda alınamayan bir kaynağı sunduğu için önemlidir. Ekmek mayasından elde edilebilmesine rağmen her durumda doğal ekmeklerin bulunması mümkün olmadığı için Beta Glukan ile bu ihtiyaç karşılanabilir.

Beta Glukan yalnızca ekmek mayasından değil aynı özelliği içermesi nedeniyle tahıllı ürünlerden ya da mantarlardan da elde edilebilen bir içerik olarak bilinir. Mantarların pek çok türünde bulunmasına rağmen hangi türden elde edildiğine bağlı olarak Beta Glukan niteliğinde de değişiklikler söz konusu olabilir. Bu nedenle tüketim sürecinde ihtiyaca uygunluk tespit edilerek bu ihtiyaç ile ilgili olan içeriğin tercih edilmesi önerilir.

Beta Glukan Faydaları Nelerdir?

Beta Glukan faydaları, genel vücut sağlığı üzerinde etkili olurken en çok destek olduğu konular şu şekilde sıralanabilir:

  • Kanda bulunan kolesterol seviyesinin dengeli bir seviyeye gelmesinde destek olur.
  • Genel kalp sağlığının kontrol altında tutulmasını destekler.
  • Kan şekeri düşük ya da yüksek olanlar için kan şekerinin normal seviyede tutulmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilerek vücudun daha sağlıklı bir yapıya ulaşmasına destek verir.
  • Mevsim geçişlerinde oluşan kronik yorgunluk ve halsizlik halinin giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda bu dönemlerde oluşan üst solunum yolları hastalıklarına karşıda vücudun direnç kazanmasını destekler.
  • Deride oluşan egzama gibi yaraların da tedavi sürecini destekleyici olarak kullanılabilir.

Tüm bunların yanı sıra genel anlamda bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinin de görülebilmesi için düzenli kullanılması önemlidir. Bu nedenle Beta Glukan içeren Lifejen takviyesi günlük olarak tüketilmesi önerilen bir içeriktir.

Beta Glukan faydaları içerisinde aynı zamanda farklı hastalıkların tedavi süreçlerinin desteklenmesi de bulunur. Özellikle tedavi sürecinde bağışıklık sisteminde çöküş olmasına neden olan ilaçların yanı sıra doğal bir takviye olarak kullanılması durumunda süreci olumlu etkileyebilir. Fakat bunun için öncelikli olarak tedavi sürecini takip eden hekime danışılması önemlidir.

Beta Glukan tüketiminin faydalı olabilmesi için aynı zamanda doğal içeriklerden üretilen doğru ürünlerin de tercih edilmesi önemlidir. Bunun için Lifejen takviyesi ile istenen doğal içeriklere ulaşılabildiği gibi doğru tüketimi sayesinde istenen etkiler görülebilir.

Beta Glukan İçeren Besinler Nelerdir?

Beta Glukan elde edilen besinler; arpa lifi, yulaf ve kepekli tahıllar olarak bilinmekte olup bu besinlerin mayalanma süreçlerinde elde edildiği bilinir. Beta Glukan içeren besinler farklı mantar türleri olarak da bilinir. Reishi, Maitake ve Shiitake en çok Beta Glukan elde edilen mantar türleridir.

Doğal ekmek mayaları, tam tahıl ürünleri ve mantarlardan elde edilmekte olan Beta Glukan, hangi amaçla kullanılacağına bağlı olarak tercih edilir. Doğal ekmek mayasından elde edilen Beta Glukan bağışıklık sistemi için daha çok tercih edilirken, tahıllardan elde edilen Beta Glukan ise sindirim sistemini desteklemek için tercih edilir.

Beta Glukan nelerde var sorusunun cevabı, mayalanma özelliği olan besinler olarak ifade edilir. Bu nedenle mantar türlerinin içerisinde de yüksek miktarda Beta Glukan bulunur. Hem bağışıklık sistemi hem de sindirim sistemi için mantarda elde edilen Beta Glukan içeriği tüketilebilir.

Beta Glukan içeren besinlerin doğal olması oldukça önemlidir. Doğal olmaması durumunda içeriklerinde Beta Glukana ulaşılamayacağı için dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Bu durumlarda da güvenilir yerlerden Beta Glukan alınmasına özen gösterilmelidir.

Beta Glukan Nasıl Kullanılmalıdır?

Beta Glukan kullanımı, hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak değişkenlik göstermekte olup ortalama olarak önerilen tüketim biçimi günde bir ya da iki kapsül olarak önerilmektedir. Bol su veya gıdalarla tüketilmesi uygundur.

Beta Glukan kullanımı şurup ya da tablet olarak da sağlanabilir. Tüketim biçimleri ise doğrudan kullanım amacına bağlı olurken aynı zamanda yaş veya cinsiyet gibi faktörler de etkili olmaktadır.

Beta Glukan takviye gıdanın satın alma sürecinde hangi amaçla kullanılacağı bilgisi verildikten sonra hangi tüketim şeklinin tercih edileceği hakkında da bilgi alınması mümkün olduğu gibi, kronik hastalığı olanların ya da gebelerin de mutlaka bilgilendirme sonrasında tüketime başlamaları önerilir.

Beta Glukan kullananlar kendi vücut sağlıklarını göz önünde bulundurarak ürünü tüketmeleri durumunda çok daha sağlıklı sonuçlar alınması mümkün olacağı için bir başkasının tüketim şeklinden bağımsız olarak herkesin kendi kullanımı ile hareket etmesi gerekir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.