Ağız Sütü Nedir? Ne İşe Yarar?

Ağız sütü olarak bilinen kolostrum memeli canlılar tarafından salgılanmakta olan bir süttür. Doğum yaptıktan sonra ilk hafta salgılanan bir süt olması nedeniyle de diğer sütlerden farklı olarak çok zengin vitamin ve mineraller içerir.

Kolostrum genellikle sporcuların ihtiyacı olan takviye içeriklerin doğal yollardan alınmasını sağladığı için tercih edilmekte olduğu gibi bunun yanı sıra genel bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından herkesin tüketimi önerilir.  

Kolostrum, memeli canlıların doğumlarından sonra üretilmesi nedeniyle aynı zamanda yeni doğan bebekler için de önerilen bir besin olarak bilinir. Yeni doğan bebeklerin hem sindirim sistemlerinin gelişmesi hem de daha güçlü bağışıklığa sahip olmaları için takviye gıda olarak kullanılabilir.

Kolostrum Nedir? Nereden Elde Edilir?

Kolostrum nedir sorusu tanımlanırken genellikle yeni doğan bebekler için gerekli olan bir içerik olarak tanımlama yapılmaktadır. Özellikle prematüre yani erken doğum olarak dünyaya gelen bebeklerin zayıf bağışıklıklarının güçlendirilmesi için önemli bir kaynak olarak bilinir.

Memeli canlıların sütünden elde edilen bir kaynak olarak her zaman ulaşılabilir değildir. Yalnızca yeni doğum yapan memeli canlılardan ilk hafta içerisinde elde edilmekte olup daha sonraki haftalarda ise Kolostrum içeriğinden farklı olarak normal değerini almaya başlar.

Kolostrum her sütten elde edilemeyeceği için kolay ulaşılabilir bir içerik değildir. Doğumdan hemen sonra üretildiği gibi belirli durumlarda doğum anından hemen öncesinde de üretimi mümkündür.

Kolostrum sütü anne sütü içerisinde de aktif olarak bulunur. Fakat en çok etkili olduğu zaman doğumdan hemen sonraki andır. Bu nedenle annelerin doğumdan sonra az da olsa çocuklarını emzirmeleri önerilir.

Kolostrumun Faydaları Nelerdir?

Kolostrumun faydaları yeni doğan bebeklerden yetişkin bireylere kadar herkes için geçerlidir. En çok bilinen faydaları ise şunlardır:

  • Vitamin ve mineral yönünden alternatifi bulunmayan bir içerik olduğu için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini destekler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda enfeksiyon oluşma riskinin de giderilmesine yardımcı olur.
  • Bağırsak florasında güçlendirici etki yaptığı için sindirim sistemini desteklediği gibi sindirimde oluşan hastalıklara yönelik de tedavi edici etkisi bulunur.
  • Yeni doğan bebeklerin vücudundan kaka atımı yapılamadığı durumlarda sindirim sisteminde yaptığı etki sayesinde kaka atımını kolaylaştırır.
  • Alerji riski olan bebeklerde alerji durumlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Kolostrum sütü bu faydaların yanı sıra doyurucu etkisi de yüksek olan bir süttür. Annelerin bebekleri için sütünün yetmediği durumlarda bile kolostrum sayesinde az sütle bile doyurucu bir etki oluşmuş olur. Bu sayede besin değeri yüksek olan kolostrum takviye ile bebeklerin sağlıklı gelişimleri de desteklenebilir.

Kolostrum faydaları yalnızca bebekler için değil yetişkinler için de oldukça önemlidir. Protein desteği vermesi nedeniyle sağlıklı yaşamı önemseyenlerin bu takviye ile sağlıklı bir besin düzenine sahip olmaları mümkündür.

Düzenli spor yapanların protein takviyesi yerine kolostrum kullanmaları, olası yan etkilerin önlenmesi açısından önemli olurken bunun yanı sıra uzun süreli kas performansının da sağlıklı bir biçimde arttırılmasını desteklemiş olur.

Kolostrumun Yan Etkileri Var Mıdır?

Kolostrum, zengin içerikleri bakımından tercih edilmekte olan bir ürün olurken herhangi bir kimyasal barındırmadığı için herkes tarafından tüketimi uygundur. Fakat kolostrum faydaları için doğru ölçünün kullanılması gerekir.

Kolostrum içeriğinde yan etki barındıran herhangi bir madde bulunmamasına rağmen süt alerjisi olan kişilerin tüketmeden önce bir hekim onayı almaları gerekir. Özellikle inek sütüne alerjisi olanların farklı sütlerden elde edilen kolostrum sütünü tercih etmeleri önerilir.

Kolostrum sütünün doğru ölçü ve doğru zamanlama ile kullanılması durumunda olası bir hastalığa neden olması gibi bir durum bulunmamasının yanı sıra kolostrum zararları nedeniyle de oluşan bir hastalık durumundan söz edilmemiştir.

Doğal bir ürün olması nedeniyle yabancı kimyasal içeriklere göre çok daha sağlıklı bir besin kaynağı olarak bilinir. Bu nedenle yetişkinler de takviye besin kaynağı olarak herhangi bir yan etki olmadan kolostrum kullanabilirler. Özellikle sporcular, kas desteği sağlamak için kolostrumu rahatlıkla tüketebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.